Historyk sztuki i historyk, bada punkty styczne pamięci i sztuki – materialne wyrazy pamięci i pamiętania, sposoby przechowania pamięci i jej eksponowania – w wymiarze narodowym i społecznym. Stąd badania nad pomnikami (szczególnie w Polsce i po 1989 roku), sposobami konstruowania ikonografii bohaterów narodowych (Jan Paweł II, Piotr Skarga) oraz pamięcią przechowywaną w strukturze miast zniszczonych w czasie wojny (Głogów, Würzburg).

Większość zajęć prowadzi dla Instytutu Sztuk Wizualnych Wydziału Sztuki UO (historia sztuki, sztuka współczesna, proseminaria i seminaria dyplomowe), współpracuje też z wydziałami: Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej, Teologicznym, Filologicznym oraz Nauk o Zdrowiu (prowadząc pojedyncze zajęcia powiązane z dyscypliną nauk o sztuce).

Autor pięciu monografii:

Miedziany Pielgrzym. Pomniki Jana Pawła II w Polsce w latach 1980-2005, Głogów 2007

Orzeł biały na tle mroków nocy. Ikonografia Piotra Skargi, Kraków 2013

Pomniki Lublina, Lublin 2014

Święty z brązu. Pomniki Jana Pawła II w Polsce, Głogów 2017

Głogów w poszukiwaniu zaginionej pamięci, Opole 2020

Wykaz kilkudziesięciu publikacji na stronie https://opole.academia.edu/KazimierzOzog