<Listopad 2024>

Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego serdecznie zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego „Z dala od orkiestry”, która to odbędzie się 18 października, o godzinie 11 w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego.


Reżyser – Rafael Lewandowski, pochodzący z francusko-polskiej rodziny, którego debiut fabularny z 2010 roku, „Kret”, został uhonorowany m. in. Paszportem Polityki oraz licznymi nagrodami festiwali filmowych, ma w swoim dorobku filmowym m.in. historię malarza Jerzego Mierzejewskiego („Sztuka milczenia”) czy słynnego francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego („Minkowski | Saga”). Tym razem przedstawił opowieść o życiu prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, historyka i krytyka literatury, tłumacza, poety i publicysty. 2018 jest rokiem wyjątkowym, w którym Polska obchodzi 100-lecie odzyskania Niepodległości. Z tej okazji, Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego zachęca do refleksji nad polską tożsamością narodową, przypominając osoby kluczowe dla jej zachowania w czasach, gdy naszej Ojczyzny nie można było znaleźć na mapach Europy.  Jedną z takich osób jest Zygmunt Lubicz-Zaleski, który poświęcił życie na rzecz krzewienia polskiej kultury dzięki swojej pracy twórczej, naukowej i dyplomatycznej.

Rafael Lewandowski, opowiadając wielowątkową historię prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, posłużył się bogatym zbiorem materiałów historycznych, które wzbogacone zostały przez wzruszające wypowiedzi rodziny, przyjaciół oraz uczniów Zaleskiego. Pokaz odbędzie się w sali numer 231 w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego. Dodatkowo przywieziemy do Opola wystawę o życiu i twórczości Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, a całość zakończy bankiet. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Informacje o Zygmuncie Lubicz-Zaleskim:  www.zygmuntzaleskistichting.com

Facebook: @ZygmuntZaleskiStichting1990

Fundacja Zygmunt Zaleski Stichting
Założona w 1990 roku przez Romana Zaleskiego, Fundacja Zygmunt Zaleski Stichting, od prawie 30 lat wspiera i promuje polską kulturę w kraju i za granicą. Jest mecenas m.in. Biblioteki Polskiej w Paryżu, której ofiarowała już kilka milionów euro, umożliwiając tym samym niezbędne remonty budynku i zabezpieczenie bezcennych księgozbiorów i dzieł sztuki. Fundacja wspiera także publiczne instytucje kulturalne w Polsce – podarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie dwa XVIII-wieczne kobierce a w roku 2000, Zamkowi Królewskiemu w Krakowie XVI-wieczny arras. Od 20 lat wspiera również Stowarzyszenie Animato, które zajmuje się rozpoznawaniem utalentowanych pianistów, organizuje bezpłatne koncerty i konkursy pianistyczne o międzynarodowej randze.