<Listopad 2024>

Historia i Teraźniejszość 40 + – nowy kierunek studiów stacjonarnych w Instytucie Historii

Jeżeli czujesz, że jesteś spełniony w pracy zawodowej, posiadasz maturę oraz wolny czas na pogłębienie swoich zainteresowania wiedzą o przeszłość i świecie współczesnym, zapraszamy do podjęcia studiów na kierunku: HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ 40+

Od kilku ostatnich lat można zauważyć spory wzrost zainteresowania historią, w szczególności najnowszą, powiązaną z aktualną sytuacją nie tylko w Europie, ale i na świecie. Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu proponuje nowy, bezpłatny kierunek studiów – „Historia i Teraźniejszość 40+”. Jest on przeznaczony dla osób w różnym wieku, które nie dysponują czasem by studiować w trybie dziennym, a chciałyby nadal rozwijać swoje zainteresowania przeszłością i współczesną sytuacją geopolityczną. Osobom tym proponujemy zajęcia popołudniowe, które nie zawsze odbywać się będą w murach Instytutu Historii. Nowatorska siatka zajęć przewiduje wyjazdy studyjne poza Opole (szlakiem zabytków Śląska, nie tylko tego polskiego), wykopaliska archeologiczne m.in.. Ryczynie, praktyki archiwalno-biblioteczne w Opolu, bądź we Wrocławiu. W planach mamy poszerzenie oferty.

1

 

2

 

Wykłady nie będą przeładowane faktografią dzięki specjalnie dobranym treściom odpowiadającym dzisiejszemu zapotrzebowaniu. Prowadzone będą one w oparciu o nowoczesne technologie – ilustrowane dźwiękiem, obrazem oraz filmem. Dobór przedmiotów w części tylko opartych na historii, będzie doskonałą okazją do wymiany kontrowersyjnych poglądów i konfrontacji stereotypów z najnowszymi faktami. Mamy zamiar poruszać tematy trudne, kontrowersyjne, wzbudzające wiele emocji, łamać utrwalone schematy. Część zajęć dydaktycznych prowadzona będzie w formie wyjazdów studyjnych.

U nas student będzie miał wpływ na realizowane przedmioty, ponieważ część z nich sam wybierze. Nauczy się także nowego lub odświeży znany sobie język obcy. Wszystko to na nieodpłatnych studiach.

Zajęcia będą prowadzone w następujących blokach tematycznych: historia klasyczna i zagadnienia społeczno-polityczne od czasów najdawniejszych do współczesnych (archeologia, starożytność, średniowiecze, wiek XVI-XVIII, XIX stulecie, historia XX w.).

4

Oferujemy studentom możliwość wyboru jednego przedmiotu w ramach trzech działów tworzących tak zwany Blok Instytutowy, są to:

* historia społeczna (Społeczeństwo Polski na przestrzeni wieków; Historia życia codziennego i prywatnego; Wierzenia i religie, Rodzina w kulturze europejskiej)

* historia obyczajów i obyczajowości (Wielcy przywódcy i skandaliści w dziejach, Życie intymne mieszkańców Europy, Kryminalistyka (biologia sądowa), Czary i inne przestępstwa zagrożone śmiercią w XVI-XVIIIodeksach karnych, Historia kobiet, Historia trunków i napojów, Historia w grach)

* przedmiotów poszerzających wiedzę humanistyczną.

 

W ramach warsztatu badań humanistycznych student wybiera zajęcia spośród następujących nauk wspierających i pomocniczych: Archiwistyka z wyjazdami studyjnymi, Archeologia z praktyką wykopaliskową, Genealogia z heraldyką, Biografistyka, Historia gospodarcza, Demografia i statystyka, Wojskoznawstwo.

 

5

Proponujemy również wybór zajęć poszerzających wiedzę społeczną. Oferta ta obejmuje następujące przedmioty: Myśl społeczna i polityczna, Komunikacja społeczna, Socjologiczny obraz społeczeństwa polskiego, Antropologia społeczna, teoria elit, kryminalistyka.

W Instytucie Historii działają również Koła Naukowe, w których można rozwijać swoje zainteresowania, pisać artykuły do periodyku „HiStory”, a także aktywnie uczestniczyć w ciekawych spotkaniach.