Nauczycielka nauczycieli

Jubileusz pięćdziesięciolecia pracy naukowo-dydaktycznej Pani Profesor Barbary Kubis

„Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ” – pod takim hasłem przewodnim 27 października 2017 roku w Villa Academica –  ośrodku konferencyjnym Uniwersytetu Opolskiego, odbył się Jubileusz pięćdziesięciolecia pracy naukowo-dydaktycznej Profesor Barbary Kubis – historyka, dydaktyka
i wychowawcy kilku pokoleń nauczycieli historii.

W tym szczególnym dniu towarzyszyła Jubilatce Jej rodzina, znajomi, przyjaciele, współpracownicy, przedstawiciele kilkunastu ośrodków akademickich w Polsce oraz wychowankowie, których wspólnym mianownikiem jest bez wątpienia sympatia i szacunek do Pani Profesor oraz pasja do historii, w wielu przypadkach zaszczepiona właśnie przez Jubilatkę.

Warto podkreślić, iż podczas uroczystości Pani Profesor usłyszała wiele ciepłych słów, podziękowań za swą pracę oraz życzeń skierowanych przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Opolskiego – prof. Marka Masnyka, Dziekana Wydziału Nauk Społecznych – prof. Janusza Dorobisza, Dyrektora Instytutu Historii – prof. Tomasza Ciesielskiego oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli – Małgorzatę Szeląg. Na ręce Pani Profesor Barbary Kubis zostały również złożone uroczyste adresy od Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, Prezesa Stowarzyszenia Oświatowców Polskich w Toruniu oraz Redaktora naczelnego „Wiadomości Historycznych”, czasopisma dla nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie.

Laudację na cześć dostojnej Jubilatki wygłosił prof. Adam Suchoński, mistrz i mentor opolskich dydaktyków oraz sława polskiej dydaktyki historii. Zwieńczeniem oficjalnej części Uroczystości było wręczenie Pani Profesor księgi „Amor patriae nostra lex. Oblicza polskiej niepodległości w literaturze dokumentu osobistego, dydaktyce i edukacji historycznej”,
w której ponad 40 autorów postanowiło opublikować swoje teksty, obrazujące różnorodność
i wszechstronność zainteresowań naukowych Barbary Kubis.

(więcej na temat publikacji: http://wydawnictwo.uni.opole.pl/amor-patriae-nostra-lex-oblicza-polskiej-niepodleglosci-w-literaturze-dokumentu-osobistego-dydaktycze-i-edukacji-historycznej-studia-i-materialy-dedykowane-profesor-barbarze-kubis-z-okazji-piecdziesieciolecia-pracy-naukowo-dydaktycznej.html#product-tab-1)