„Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2016” Opole – Jekaterynburg

Studenci Instytutu Historii wraz ze studentami Instytutu Slawistyki UO wzięli udział w programie „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2016”. Temat tegorocznej edycji obejmował zagadnienie „Katolicyzm i prawosławie – dwa wyznania, jedna wiara”, a realizowany był w maju i wrześniu br.

Pierwszym jego etapem była wizyta naszych studentów w Jekaterynburgu, gdzie byli gośćmi Uralskiego Uniwersytetu Federalnego. W czasie wyjazdu wzięli udział w sympozjum naukowym i licznych spotkaniach z ekspertami. Ponadto zwiedzali muzea, świątynie oraz miejscowości w okolicach Jekaterynburga, a także miejsca związane ze śmiercią i kultem rodziny carskiej.

Drugą część wymiany stanowiła wizyta studentów rosyjskich w Polsce. Studenci UO przygotowali dla gości zwiedzanie opolskich muzeów i najciekawszych miejsc Opola, a także wyjazdy m.in. na Górę Św. Anny, do Łambinowic, Kamieńca Ząbkowickiego, Krzeszowa, Sokołowska i Wrocławia. Zorganizowano także kolejną wspólną konferencję naukową, warsztaty i wykłady związane z tematem projektu.

Program zorganizowano przy wsparciu Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz opolskiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.