<Wrzesień 2024>

Relacja

W dniu 21 kwietnia 2018 r. odbył się trzeci w bieżącym roku akademickim wyjazd studyjny organizowany w ramach zajęć z zakresu archiwistyki dla studentów kierunków Historia I i II stopnia, jak też Historia i Teraźniejszość 40+.

 

W trakcie wcześniejszych wyjazdów studenci zapoznali się z organizacją, warunkami lokalowymi (czytelnie, magazyny), zasobami i szczególnie cennym zbiorami Archiwum Państwowego we Wrocławiu (Historia i Teraźniejszość 40+) i Zemský’ego Archiva w Opawie w Republice Czeskiej (kierunek Historia II stopnia i Historia i Teraźniejszość 40+). W trakcie pobytu we Wrocławiu 24 listopada 2017 r. studenci zapoznali się także z przemianami w sztuce na Śląsku oraz z wystawą czasową „Moda na Cranacha” w Muzeum Narodowym. W Opawie 29 listopada 2017 r. elementem dodatkowym do zajęć w archiwum było zwiedzanie miasta i jego zabytków sakralnych.

Wzorem poprzednich wyjazdów, głównym celem wyprawy do Ołomuńca był Statni archiv. W trakcie ponad dwugodzinnych zajęć, pracownicy i studenci Instytutu Historii zapoznali się z warunkami lokalowymi i organizacją archiwum, a także strukturą jego zbiorów. Pracownicy archiwum, a zajęcia prowadziło osobiście także dyrektor Statniego archiva, zaprezentowali szczególnie cenne jednostki z zespołów arcybiskupstwa ołomunieckiego i archiwum miasta Ołomuńca. Drugim punktem wyjazdu było zwiedzanie miasta z jego barokową i klasycystyczną zabudową, wzbogaconą o perły architektury secesyjnej. W byłym kościele jezuickim p.w. Marii Panny Śnieżnej program zwiedzania został nieoczekiwanie wzbogacony o mini koncert wykonany na organach, na których przed ok. 250 lat grać miał sam Wolfgang Amadeusz Mozart