Relacja z konkursu

Studenci Instytutu Historii UO – Piotr Zawadzki i Magdalena Wańczyk, w ramach wygranej w konkursie „Nie liczby widzę, a twarze… Literacki obraz zbrodni totalitaryzmów”,  organizowanym przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej wzięli udział w historycznym konwersatorium objazdowym do miejsc związanych ze zbrodniami totalitaryzmu na terenie Republiki Federalnej Niemiec, który odbył się 14 – 20 września 2015 r.

Finał konkursu odbył się w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu, gdzie dyplomy laureatom wręczył sam konsul Marian Cichosz.

Program zawierał następujące Miejsca Pamięci:

– klinika Sonnenstein w Pirnie,

– obóz w Buchenwaldzie

– izba pamięci przy fabryce pieców krematoryjnych Topf und Söhne

– obóz Mittelbau – Dora

– obóz Bergen – Belsen

– obóz Neunegamme

– Willa w Wannsee

– obóz dla robotników przymusowych Berlin – Niederschöneweide,

– Muzeum STASI w Berlinie

– wystawa w Browarze Kulturalnym „Życie codzienne w NRD”

Ponadto, studenci zwiedzili takie miasta jak: Drezno, Pirna, Weimar, Lipsk, Erfurt, Hamburg, Berlin.

Podczas konserwatorium, uczestnikom towarzyszył operator kamery – M. Foks. W następstwie powstał film upamiętniający wyjazd oraz wypowiedzi uczestników w poszczególnych Miejscach Pamięci.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia poniższego krótkiego filmuJ

Link do filmu: