Sukces studentów IH

Studenci Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, Magdalena Wańczyk oraz Piotr Zawadzki zostali laureatami konkursu „Polska.Węgry.1956”, organizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Konkurs polegał na stworzeniu scenariusza lekcji, poświęconego tematyce polskiego czerwca oraz węgierskiego października w 1956 r. Laureaci konkursu, w ramach wygranej wzięli udział w wyjeździe naukowym zorganizowanym przez IPN do Budapesztu w dniach 14-17 października 2016 r.

Ponadto, Magdalena Wańczyk zdobyła trzecie miejsce w dodatkowym konkursie zorganizowanym przez IPN na najlepszą relację z wyjazdu do Budapesztu.

W programie wyjazdu znajdowały się następujące miejsca:

– obóz pracy przymusowej w Recsk, funkcjonujący w latach 1950-1953,

– Memento Park – muzeum, gdzie umieszczono pomniki komunistycznych dyktatorów,

– Instytut Polski w Budapeszcie, gdzie odbyło się spotkanie z dyrektorem IP oraz świadkiem wydarzeń 1956 roku na Węgrzech,

– Wzgórze Zamkowe,

– szpital wykuty w skale „Sziklakórház”, gdzie m.in. w 1956 roku znaleźli schronienie węgierscy powstańcy,

– Plac Bema,

-Zaułek Corvina z pomnikiem Petera Mansfelda, gdzie znajdował się jeden
z najbardziej znanych punktów oporu podczas rewolucji 1956 r.

– Dom Terroru, pokazujący podobieństwo obu systemów totalitarnych,

– wystawa IPN „1956. Polska-Węgry. Historia i pamięć”, eksponowanej w tym czasie w centrum Budapesztu

– plac Kossutha – miejsce głównych wydarzeń października 1956 roku

– pomnik Imre Nagy,

– ambasada amerykańska, gdzie po wydarzeniach październikowych przez 15 lat ukrywał się Prymas Węgier, Kardynał Jozsef Minszenty,

– zwiedzanie Parlamentu Węgierskiego i spotkanie z przedstawicielem parlamentu.