Rok 2018 śmiało nazwać można rokiem rocznic. Upamiętnianie wydarzeń, które dla historii Polski miały ogromne znaczenie i jest świetną okazją do pokazania, jak losy naszego państwa przeplatały się z losami całej politycznej Europy i całego świata.
Nieodłącznymi elementami, które od wieków umożliwiały identyfikację społeczeństw są barwy i symbole narodowe. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to święto, w którym Orzeł i biało – czerwona flaga wpisują się doskonale jako element opowieści o trudach i poświęceniu ludzi walczących o to, aby można było tych symboli używać w wolnym i niepodległym kraju.
Doktoranci Uniwersytetu Opolskiego z Instytutu Historii w składzie: Martina Mandera, Jerzy Swoiński, Kamil Adamus i Zbigniew Witczak 19 kwietnia przeprowadzili warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu, podczas których w przystępny i interesujący sposób zaprezentowali historię, ewolucję i znaczenie symboli narodowych takich jak Orzeł czy flaga narodowa. Uczniowie mieli okazję zapoznać się także ze znaczeniem poszczególnych elementów herbu narodowego oraz ich wykorzystaniem na przykład dla oznakowania instytucji państwowych, pieczęci czy też monet.