<Październik 2024>

Zaproszenie na wykład dr hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. UMK

Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na wykład dr hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. UMK pt. „Historia od kuchni”

5 października 2024 r. (sobota)
Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego
(gmach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego)
II piętro, sala 231

dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK (ur. 1967) – historyk, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizuje się w historii jedzenia. Dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na UMK, pomysłodawca i redaktor serii „Monumenta Poloniae Culinaria” („Polskie Zabytki Kulinarne”) wydawanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (ukazało się w niej dziewięć tomów staropolskich książek kucharskich, traktatów dietetycznych i innych). Popularyzator wiedzy o dawnej kuchni, organizator wydarzeń historyczno-kulinarnych. Współpracuje z restauratorami, szefami kuchni (jest członkiem Fundacji Klubu Szefów Kuchni), nauczycielami gastronomii, producentami żywności i organizatorami turystyki. Współautor scenariusza, prowadzący i główny konsultant serialu dokumentalnego Historia kuchni polskiej, zrealizowanego na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Stare receptury sprzed wieków zamieszcza na fanpage’u „Kuchnia staropolska” na Facebooku, ma także kanał na „Kuchnia bardzo staropolska” na YouTubie.