Sprawozdanie z konferencji „Sztuka dawnego Opola”, odbytej w dniach 29-30 września 2016 roku

W dniach 29-30 września 2016 roku odbyła się konferencja naukowa „Sztuka dawnego Opola”, zorganizowana przez Instytut Historii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego, Instytut Historii Sztuki Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego (z ramienia którego w organizację zaangażowany był dr hab. Andrzej Kozieł, prof. UWr.), Muzeum Śląska Opolskiego (z ramienia którego w pracach nad imprezą uczestniczyła dr Joanna Filipczyk), opolski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego (reprezentowany przez prof. Annę Pobóg-Lenartowicz) oraz Archiwum Państwowe w Opolu (z jego dyrektorem dr hab. Mirosławem Lenartem, prof. UO). Konferencja przebiegała pod patronatem Prezydenta Opola.

Pierwszego dnia obradowano w siedzibie Muzeum Śląska Opolskiego, drugiego – w siedzibie Instytutu Historii UO. Panelowa dyskusja odbyła się także w kaplicy św. Anny przy kościele minorytów przy nagrobkach książęcych będących tematem jednego z referatów. W sumie w sesji wzięli udział referencji związani z ośrodkami naukowymi takimi, jak Opole, Wrocław, Katowice i Warszawa.

Wystąpienia wywołały na ogół spore zainteresowanie i dyskusję, referenci udzielali wywiadów opolskim mediom (vide niżej). Trudno określić listę słuchaczy – zmieniała się ona w zależności od dnia i pory, oscylując od 15 do około 40 osób, wśród nich byli uczniowie co najmniej jednego z opolskich liceów.

Konferencja była pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem poświęconym sztuce Opola. Jej pokłosiem winna być obszerna książka (zawierająca także wystąpienia, których z przyczyn losowych nie zaprezentowano w trakcie sesji), której wydanie planowane jest – po uprzednim zdobyciu środków – na jesień 2018 roku, czym chcemy przyczynić się do uczczenia nadchodzącego jubileuszu Opola.

Dr hab. Bogusław Czechowicz, prof. UO

relacja o konferencji TVP3

relacja o konferencji radia Opole: