<Wrzesień 2024>

Zajęcia w Krakowie

13 stycznia 2018 r. studenci I roku na kierunku „Historia i Teraźniejszość 40+” uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Na początku zwiedzili historyczne pomieszczenia Biblioteki Narodowej PAU i PAN w Krakowie. Jak wiadomo, początki Biblioteki wiążą się z Towarzystwem Naukowym Krakowskim, zawiązanym w roku 1817, gromadzącym m.in. rękopisy, starodruki i ryciny.

Następnie, w Czytelni Zbiorów Specjalnych odbyła się prezentacja wybranych, najbardziej atrakcyjnych, wręcz unikalnych pergaminowych rękopisów z autentycznymi królewskimi pieczęciami i podpisami.

Studenci mieli możliwość zobaczyć na własne oczy to co opisywane jest w literaturze przedmiotu. Były to m.in.:  Księga-kodeks prawa kanonicznego z XII wieku zawierajacy 2 średniowieczne traktaty, dokument z pieczęcią majestatyczną Zygmunta Augusta, bulla papieża Sykstusa IV, dokumenty z podpisami, wybitnych polskich władców : Jana II Sobieskiego, Jana Kazimierza, czy Zygmunta Starego.  Najstarszy oglądany pergamin pochodził z XII wieku.

Nie mniej atrakcyjna była druga część zajęć w trakcie których, studenci weszli do podziemia Rynku, w świat starożytnego Krakowa i odbyli fascynującą podróż śladem jego europejskiej tożsamości. Podziwiano m.in. autentyczne mury tzw. Kramów Bogatych, średniowieczne bruki Sukiennic, relikty spalonej osady czy rekonstrukcje kramów i warsztatów. Zwiedzanie, tego niezwykłego rezerwatu archeologicznego, o powierzchni blisko 4 tys. m2  zajęło studentom ponad 2 godziny.

Trzecia część zajęć w Krakowie to czas wolny – kontrolowany na Krakowskim Rynku.

Jak widać na zdjęciach, mimo przenikliwego zimna, atmosfera była gorąca a humory dopisywały.