II etap II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie

Od 2016 r. pracownicy Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego zasiadają w Komitecie Głównym Olimpiady Historii Polski na Ukrainie organizowanej przez Fundację Wolność
i Demokracja oraz Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Dr hab. Marek Białokur i dr hab. Tomasz Ciesielski, prof. UO w znacznym stopniu przyczynili się do zaistnienia i trwania tej inicjatywy.  W 2017 r. uczestniczyli w charakterze ekspertów w we wszystkich etapach eliminacyjnych I edycji Olimpiady. W tym samym charakterze uczestniczyli w daniach 23-25 marca 2018 r. w 2. etapie eliminacji II edycji Olimpiady, zasiadając w komisjach w Kijowie i Żytomierzu. W trakcie wyjazdu dr hab. Marek Białokur i dr hab. Tomasz Ciesielski, prof. UO odwiedzili Fakultet Historyczny Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Z dziekanem prof. Iwanem Patrylakiem omówione zostały możliwości współpracy naukowej i dydaktycznej Instytutu Historii UO i Fakultetu. Jednym z efektów spotkania jest inicjatywa zorganizowania konferencji poświęconej polsko-ukraińskiej współpracy militarnej, dla której uzyskano wstępne deklaracje wsparcia organizacyjnego ze strony polskich służb dyplomatycznych i prezesa Fundacji Wolność i Demokracja Roberta Czyżewskiego.