Pracownicy i studenci Instytutu Historii na Colloquium Opole 2018

Europa w pół wieku po roku 1968. Historia. Polityka. Kultura – pod takim hasłem przewodnim odbyła się w dniach 16-17 października 2018 roku  międzynarodowa konferencja Colloquim Opole 2018.

Swój merytoryczny wkład w jej przebieg włożyli również pracownicy naszego Instytutu. Profesor Małgorzata Świder  wygłosiła referat „Rok 1968 w Polsce i Czechosłowacji z perspektywy niemieckiej”, dr Mariusz Patelski omówił „Reperkusje wydarzeń marcowych 1968 r. w opolskim środowisku akademickim”, natomiast dr Anna Gołębiowska  opisała „Wydarzenia marca 1968 roku w polskiej współczesnej edukacji historycznej i przestrzeni publicznej”. Obradom przysłuchiwali się również studenci naszego Instytutu, gdyż w konferencji wzięło udział wielu wybitnych naukowców z Polski, Czech i Niemiec. Studenci podkreślali, że ze szczególnym zainteresowaniem słuchali wypowiedzi profesora Jerzego Eislera, niekwestionowanego autorytetu w zakresie historii najnowszej, którego to tej pory znali jedynie z publikacji naukowych.