Relacja

W dniu 7 XII 2019 r. studenci kierunku Historia i Teraźniejszość 40+ uczestniczyli w wyjeździe studyjnym, którego celem było poznanie struktury i zasobu dwóch archiwów usytuowanych na terenie Dolnego Śląska: Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze (oddział AP we Wrocławiu) oraz Archiwum Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie.

Wizyta w archiwum jeleniogórskim połączona była z warsztatami, które poprowadził mgr Wojciech Szczerepa. W trakcie zajęć studenci m.in. odczytywali dokumenty niemieckojęzyczne spisane pismem gotyckim. Duże zainteresowanie wywołały materiały archiwalne zdeponowane w Krzeszowie. Siostra Edyta Wójcik OSB udostępniła wybrane przykłady archiwaliów lwowskiego klasztoru benedyktyńskiego. Były to m.in. kroniki klasztoru lwowskiego, wspomnienia dotyczące wybitnych mniszek, księgi nowicjatu, czy nekrologii. Uczestnicy zajęć poznali dzieje benedyktynek lwowskich, a także specyfikę zasobu zakonnego. Dla adeptów Historii była to niepowtarzalna okazja do kontaktu z rzadkimi archiwaliami, a także interesująca lekcja przeszłości.

fot. Jacek Adamczyk