<Wrzesień 2024>

Naukowo-dydaktyczne peregrynacje naszych wykładowców

W dniach 19-24 września 2021 r. nasz pracownik dr. hab., prof. UO Marek Białokur reprezentował Uniwersytet Opolski na czterech prestiżowych imprezach naukowo-szkoleniowo-jubileuszowych. W trzech spośród nich uczestniczył stacjonarnie, a w jednej zdalnie, co sprawiło, że jego udział można określić tak popularnym i jakże aktualnym terminem hybryda.

 

Pierwszym był udział w seminarium szkoleniowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego w szwajcarskim kantonie Saint Gallen. W ramach seminarium prof. M Białokur miał okazję uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez kadrę pedagogiczną Oberstufe Sonnenhof oraz Primarschule z Wil – trzeciego co do wielkości miasta kantonu St. Gallen. W ramach zajęć, które zostały specjalnie przygotowane dla opolskiej grupy, omówione zostały zagadnienia indywidualizacji procesu oceniania uczniów, IT w pracy nauczyciela, pozytywnych i negatywnych stron zdalnego nauczania, program edukacji historycznej w kantonie Saint Gallen oraz model pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szwajcarskich szkołach. Trzeci dzień pobytu w Szwajcarii wypełniła wizyta studyjna w Pädagogische Hochschule St.Gallen (Wyższej Szkole Pedagogicznej), która specjalizuje się w kształceniu nauczycieli wszystkich przedmiotów szkolnych. Pobyt w jednej największych w Szwajcarii szkół pedagogicznych, w tym spotkanie z rektorem prof. dr. Horstem Biedermannem oraz pracownikami naukowymi, miał na celu poznanie modelu kształcenia i dokształcania nauczycieli w Szwajcarii oraz uwarunkowań zarządzania oświatą na poziomie poszczególnych kantonów oraz federalnym. Pobyt w Szwajcarii dobiegł końca we wczesnych godzinach popołudniowych 23 września br., kiedy to grupa, której członkiem był nasz pracownik wyjechała do Polski, aby w Opolu zameldować się tuż przed godziną piątą rano w piątek 24 września.

Drugą z grona wspomnianych imprez była konferencja „Zwycięski pokój czy rozejm na pokolenie – traktat ryski z perspektywy 100 lat”, która odbyła się w Warszawie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w dniach 20-21 września 2021 r., a której organizatorami był Instytut De Republica, Katedra Historii XIX-XX wieku i Historii Najnowszej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Parlamentarny Zespół Miłośników Historii. I to właśnie w jej trakcie, na zaproszenie organizatorów, prof. M. Białokur wygłosił z rektoratu Pädagogische Hochschule St.Gallen łącząc się on-line z Warszawą referat pt.: Prawdziwie wielki tydzień, czyli marcowa kumulacja ważnych wydarzeń 1921 roku. Historia – historiografia – edukacja.

Bezpośrednio po powrocie do Polski prof. M. Białokur udał się do Bełchatowa, gdzie na zaproszenie Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr hab. Dariusza Roguta wziął udział w ostatnim dniu – tylko ze względu na pobyt w Szwajcarii – ogólnopolskiej konferencji naukowej pt.: „Druga Rzeczpospolita – nadzieja pokoleń”, na której wygłosił referat Spełniony sen pokoleń. Parlamentarne upamiętnienia Drugiej Rzeczypospolitej.

Intensywny w wydarzenia tydzień – ostatni lata i pierwszy jesieni – nasz pracownik i jednocześnie przewodniczący Rady Programowej Instytutu Śląskiego zakończył na gali z okazji 30-lecia nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków na najlepszą pracę magisterską poświęconą problematyce śląskiej, która odbyła się 25 września br. w opolskiej Filharmonii. W uroczystości tej udział wzięli także inni pracownicy naszego Instytutu – prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz, dr hab. prof. UO Adriana Dawid i dr hab., prof. UO Mariusz Patelski.

 

Link do artykułu, który ukazał się w Szwajcarii na temat pobytu grupy z Opola:

https://www.tagblatt.ch/ostschweiz/wil/wil-hier-ist-die-atmosphaere-entspannter-lehrer-und-schulleiter-aus-polen-besuchen-oberstufe-sonnenhof-ld.2191110