<Kwiecień 2024>

340. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej

12 września 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się sesja popularnonaukowa zorganizowana w 340. rocznicę „Odsieczy Wiedeńskiej”.

Współorganizatorami sesji był Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego oraz Instytut Śląski. Zaproszenie do udziału w sesji w roli prelegentów przyjęli mgr Karolina Biedka z referatem Jedyna duszy i serca mego pociecho, czyli co Jan III Sobieski do Marysieńki  o bitwie pod Wiedniem napisał; dr Dariusz Gołębiowski, który przedstawił postać Jana III Sobieskiego i Odsiecz Wiedeńska w przestrzeni publicznej; dr Bartłomiej Janicki z prezentacją zatytułowaną  Sobieski i jego wiedeńska victoria w piosence oraz dr hab., prof. UO Marek Białokur, który skupił się na podręcznikowym obrazie bitwy pod Wiedniem z 12 września 1683 roku. W sesji udział wzięli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Opolu oraz V Liceum Ogólnokształcącego im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opolu, a także mieszkańcy Opola, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Wszystkim serdecznie dziękujemy i już teraz zapraszamy na kolejne imprezy poświęcone tematyce historycznej z udziałem pracowników Instytutu Historii Uniwersytety Opolskiego.