„Jak trudno żegnać Kogoś, kto jeszcze mógł być z Nami…”

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że odszedł nasz serdeczny Przyjaciel prof. Janusz Dorobisz, były Dziekan Wydziału Nauk Społecznych. Związany z uczelnią opolską od 1982 r., na niej uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego- na podstawie rozprawy poświęconej kanclerzowi koronnemu i biskupowi krakowskiemu Jakubowi Zadzikowi, gdyż dzieje nowożytne, parlamentaryzm i biografistyka stanowiły jego pasję, a swoją wiedzą chętnie dzielił się ze studentami, pracownikami naukowymi Instytutu Historii UO.   Przez długie lata pełnił funkcje kierownicze na Wydziale (prodziekan 2008-2012 Wydziału Historyczno-Pedagogicznego, dziekan tegoż wydziału w latach 2012-2016, a w latach 2016-2018 dziekan Wydziału Nauk Społecznych).  Od dwóch lat przebywał na urlopie zdrowotnym,  co nie przeszkadzało mu w aktywnej pracy naukowej.Historyk, Profesor, Dziekan, ale przede wszystkim nasz Przyjaciel. Zawsze zainteresowany zdrowiem innych, serdeczny i bezpośredni w kontaktach, Człowiek o wielkim sercu i skromności. Ceniony przez studentów i współpracowników. Pokój Jego duszy.