Odessa i południowa Ukraina w historiografii ukraińskiej i polskiej

Fakultet Historyczny Narodowego Uniwersytetu Odeskiego

Wydział Historyczno-Pedagogiczny

Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego

Międzynarodowa konferencja naukowa „Odessa i południowa Ukraina w historiografii ukraińskiej i polskiej” odbyła się w Odessie w budynku rektoratu Narodowego Uniwersytetu Odeskiego im. I. Mečnikowa w dniach 2-3 września 2015 r. Zorganizowana została przez Fakultet Historyczny Narodowego Uniwersytetu Odeskiego oraz Wydział Historyczno-Pedagogiczny i Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego, a komitetem organizacyjnym kierowali profesorowie Vyacheslav Kushnir (Odessa) i Tomasz Ciesielski (Opole). Honorowy patronat nad konferencją objął Generalny Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie pan Dariusz Szewczuk. Celem konferencji było przybliżenie osiągnięć polskiej i ukraińskiej nauki historycznej w badaniach nad przeszłością współczesnej południowej Ukrainy na tle dziejów  południowo-wschodniej Europy.
Dodatkowo grupa uczestniczyła w oprowadzaniu po Państwowej Bibliotece Naukowej im. Gorkiego. Budynek jest nie tylko zabytkiem architektury, ale również jedną z największych bibliotek w kraju.

Konferencje naukowe organizowane / współorganizowane  przez pracowników Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

pliki doc. do pobrania