Seminarium naukowe „Auschwitz – historia i symbolika”

To już 15 lat (2004-2018), jak Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego wspólnie z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz przez Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście organizuje seminaria naukowe „Auschwitz – historia i symbolika”.

W tym czasie ponad trzystu studentów Historii oraz innych kierunków UO uczestniczyło, w organizowanych każdego roku w Wielkim Tygodniu, kilkudniowych seminariach. Tak było również i w tym roku w dniach 27-28 marca. Seminaria naukowe „Auschwitz – historia i symbolika” organizowanego na terenie oświęcimskiego muzeum to wykłady, warsztaty, prelekcje oraz studyjne zwiedzanie terenu byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Problematyka wykładów, od lat koncentruje się wokół zagadnień miejsca KL Auschwitz w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych, zróżnicowanej symboliki Auschwitz oraz indywidualnych losów ofiar KL Auschwitz w oparciu o dokumenty, relacje i fotografie obozowe. Program seminarium obejmuje ponadto zajęcia w dziale zbiorów Muzeum poświęcone sztuce w KL Auschwitz, zwiedzanie pracowni konserwacji zbiorów muzealnych oraz warsztaty na wystawach narodowych. Warto podkreślić, że studenci Uniwersytetu Opolskiego, dzięki seminariom w Oświęcimiu, należą do grona najlepiej wyedukowanych polskich żaków w problematyce obozowej, a ich zainteresowanie tematyką zaowocowało m.in. opracowaniem wartościowej i obszernej pracy magisterskiej poświęconej samym seminariom oraz podjęciem pracy w Muzeum przez kilku absolwentów studiów historycznych na opolskiej uczelni.