Sankt Petersburg 2014

Polsko-Rosyjska wymiana młodzieży 2014: Opole – Petersburg

Obraz sąsiada w kulturze. Polacy – Rosjanie: wzajemna percepcja”, to temat przewodni projektu realizowanego w ramach programu polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży. Przedsięwzięcie zaplanowane na okres od 15 do 30 listopada 2014 r. odbędzie się w ramach współpracy Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego z Towarzystwem Miłośników Starożytności oraz Katedrą Historii Krajów Słowiańskich i Bałkańskich Wydziału Historii Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu. Natomiast środki finansowe na jego przeprowadzenie pochodzą z dotacji Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Bezpośredni udział w projekcie weźmie łącznie 26 osób (studentów, doktorantów i pracowników naukowych), a wydarzenia z nim związane odbywać się będą zarówno w Polsce jak i w Rosji. W jego ramach przewidziane są warsztaty, wykłady i dyskusje, w których będą mogli wziąć również studenci obydwu ośrodków, nie uczestniczący bezpośrednio w wymianie.

Całość przedsięwzięcia podzielona została na dwa etapy. Pierwszy będzie obejmował wyjazd grupy polskiej do Petersburga, w czasie której uczestnicy będą gościć w Państwowym Uniwersytecie Petersburskim oraz Domu Polskim, odwiedzą liczne muzea i instytucje kultury (m.in. Państwowe Muzeum Ermitażu, Pałacu Mienszykowa, Wojskowo-historyczne Muzeum Artylerii, Wojsk Inżynieryjnych i Łączności, Pałac Marmurowy), a także wezmą udział w wyjazdach studyjnych do Peterhofu i Carskiego Sioła. Druga część projektu to wizyta grupy rosyjskiej w Polsce. Rozpocznie się ona w Opolu spotkaniem z władzami Uniwersytetu Opolskiego, prezentacją działalności Centrum Partnerstwa Wschodniego oraz wizytą w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Ważnym punktem programu będzie poznawanie Opola oraz objazd naukowy po Dolnym Śląsku, w czasie którego uczestnicy zwiedzą Wrocław, Bolesławiec oraz Sokołowsko. Nie zabraknie także atrakcji kulturalnych. Członkowie Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego zorganizują wieczór poświęcony życiu i twórczości Michaiła Lermontowa oraz tradycjom obydwu krajów.

Jednak najważniejszymi wydarzeniami obydwu wizyt będą dwie sesje naukowe, objęte honorowym patronatem Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Petersburgu oraz Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Każda z nich potrwa dwa dni, w czasie których referaty przedstawią zarówno uczestnicy projektu jak i zaproszeni naukowcy z obydwu uczelni.

W założeniu organizatorów, wymiana ma przede wszystkim przybliżyć biorącej udział w programie młodzieży kulturę, historię i współczesne problemy sąsiedniego kraju. Podejmowane w jej ramach działania mają także zwrócić uwagę na wspólne dziedzictwo łączące obydwa narody. Ponadto program będzie stanowił znakomitą okazję do nawiązania kontaktów, które pozwolą zweryfikować utarte przekonania i stereotypy.

Przebieg i efekty przedsięwzięcia będzie można śledzić na blogu, dostępnym pod adresem: opolepetersburg2014.blogspot.com.