<Maj 2024>

Sprawozdanie z XI edycji seminarium studentów Historii Uniwersytetu Opolskiego Auschwitz – historia i symbolika Oświęcim, 30 marca – 1 kwietnia 2015 r.

W dniach od 30 marca do 1 kwietnia 2015 roku grupa studentów Historii oraz innych kierunków Uniwersytetu Opolski uczestniczyła w XI edycji seminarium naukowego Auschwitz – historia i symbolika zorganizowanego na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Trzydniowe seminarium w Oświęcimiu wypełniły wykłady, warsztaty, prelekcje, pokazy filmowe oraz studyjne zwiedzanie terenu byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Problematyka tegorocznych wykładów koncentrowała się wokół zagadnień Miejsca KL Auschwitz w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych – dr Piotr Setkiewicz, Zróżnicowanej symbolika Auschwitz – p. Mirosław Obstarczyk, Negowania zbrodni popełnionych w KL Auschwitz – Auschwitz w propagandzie neonazistowskiej – dr Franciszek Piper. Warsztaty poświęcone zostały losom Romów i Sinti oraz Żydów w Auschwitz-Birkenau, indywidualnym losom ofiar KL Auschwitz w oparciu o dokumenty, relacje i fotografie obozowe – p. Alicja Białecka. Program seminarium obejmował ponadto zajęcia w Dziale Zbiorów Muzeum zatytułowane Sztuka w KL Auschwitz, wizytę w Archiwum PMA-B w Oświęcimiu, gdzie dr Wojciech Płosa zaprezentował i omówił zasób archiwalny Muzeum, prelekcję w dziale konserwacji zbiorów muzealnych – prowadzenie p. Andrzej Jastrzębiowski. Wszyscy studenci na zakończenie seminarium otrzymali zaświadczenia potwierdzające udział w trzydniowym pobycie studyjnym. Poniżej zamieszczona została galeria zdjęć ilustrujących pobyt studentów na seminarium. Organizacja seminarium była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu przez prof. dr. hab. Marka Masnyka – Prorektora Uniwersytetu Opolskiego, prof. dr. hab. Janusza Dorobisza – Dziekana Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz prof. dr. hab. Tomasza Ciesielskiego – Dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.